Menu

Stanice Havířov

Hasičská stanice Havířov

Karvinská 1277/1

736 01 Havířov-Město

Tel: 950 712 011

Velitel stanice: npor. Ing. Pavel Budina

Evidenční číslo: JPO-813011

Historie stanice, založení

Požární stanice v Havířově byla vybudována v roce 1956 v rámci rozsáhlé výstavby města, kdy sloužila sboru dobrovolných hasičů. Později zde začali sloužit i příslušníci požárního útvaru. Ovšem po velkém požáru obytného domu v roce 1969, kdy na stanici na ulici Karvinská vykonávali službu jen 2 příslušníci, došlo k zásadním změnám a početní stav byl na této stanici doplněn na jedno družstvo. Bylo také rozhodnuto zahájit přístavbu a to za vydatné pomoci příslušníků. Stavba byla hotova v roce 1978. Během dalších let proběhly rekonstrukce a další přístavba garáží. V současné době se počtem obsazení příslušníků jednotky jedná o druhou největší stanici územního odboru Karviná.

Hasební obvod stanice

Havířov, Albrechtice, Horní Bludovice, Horní Suchá, Těrlicko, Šenov, Václavovice, Kaňovice, Soběšovice, Žermanice

Hasební obvod hasičské stanice Havířov jako jediný z územního odboru Karviná není ohraničen státní hranicí s Polskem, proto je jeho tvar téměř pravidelné kruhový a to na ploše 124 km2. V centru města a v přilehlých sídlištích se nachází okolo 60 výškových obytných domů nad 9 podlaží. Dále se zde nacházejí hypermarkety, nemocnice s poliklinikou, kulturní domy, víceúčelové haly se zimním stadionem, domovy důchodců apod. Specifikem je především velký počet obyvatel. Na území města se nachází také několik kulturních památek jako je např. empírový Zámek, Kulturní dům Radost či Kotulova dřevěnka, jedna z nejstarších lidových staveb na Těšínsku. Na území hasebního obvodu se nachází plnírna propan butanu firmy PRIMAGAS a továrna na výrobu zdravotních setů firmy Mölnlycke.

Okolí Havířova je tvořeno hustou zástavbou rodinných domů, rekreačních chat a také lesními a travnatými či zemědělskými plochami. V blízkosti Havířova se nacházejí také dvě velké přehradní nádrže - Těrlická a Žermanická přehrada a ve městě se nachází přírodní památka Meandry řeky Lučiny.

V hasebním obvodu je zřízeno 7 jednotek sboru dobrovolných hasičů kategorie JPO III a 5 jednotek kategorie JPO V.

Footer
  • Tísňová linka

  • 112

  • Hasiči

  • 150

  • ZZS

  • 155

  • Policie ČR

  • 158

Icons