Menu

Stanice Český - Těšín

Hasičská stanice Český - Těšín

Sokolská 2115

737 01 Český Těšín

Tel: 950 713 011

Velitel stanice: npor. Ing. Pavel Haas

Evidenční číslo: JPO-813012

Historie stanice, založení

Historie profesionálních hasičů v Českém Těšíně se začala psát v roce 1963, kdy v požární zbrojnici v Masarykových sadech začali sloužit dva řidiči. Toto trvalo, až do roku 1967 kdy bylo pracoviště pro svoji nerentabilnost zrušeno. Po novoročním požáru v Havířově však bylo od 1. 5. 1969 detašované pracoviště obnoveno. Nárůst počtu příslušníků, rostoucí požadavky na vybavení technikou, ochrannými prostředky a dalším vybavením přinesl postupem času také zvýšené prostorové nároky na hasičskou stanici. Po několika možných variantách rekonstrukcí či výstavby nové stanice, bylo v roce 2012 podepsáno mezi Městem Český Těšín, Policií ČR a HZS Moravskoslezského kraje memorandum o výstavbě a provozování Integrovaného výjezdového centra Český Těšín, ve kterém sídlí společně HZS MSK, Policie ČR a Městská policie Český Těšín. Toto IVC je umístěno na ulici Sokolovské nedaleko dálnice a průmyslové zóny.

Hasební obvod stanice

Český-Těšín, Ropice, Chotěbuz, Vělopolí

V hasebním obvodu stanice je řada významných průmyslových firem Bekaert, BOCHEMIE, BONATRANS GROUP, České dráhy - železniční stanice a lokomotivní depo, Rockwool, Varroc Lighting Systems, Viadrus, Železárny a drátovny Bohumín. Dále jsou to společnosti zajišťující sociální a zdravotní služby, Bohumínská městská nemocnice, Domovy jistoty. V Bohumíně se nachází strategické křížení železničních tratí a dnes i dálnice D1, která zde opouští ČR a navazuje na dálnici A1 v Polsku, která spojuje jih a sever Polska. Od roku 2013 jednotka stanice Bohumín zasahuje na A1 v Polské republice - 11 km ve směru Katovice až po křížení ve Mszane a 3 km ve směru ČR od křížení Gorzyce, na základě Dodatku Dohody mezi HZS MSK, MSK, Slezským Vojvodou a Slezským Krajským velitelem Státní PO v Katovicích.

V hasebním obvodu, který je tvořen městem Český Těšín a dále pak obcemi Ropice, Chotěbuz a Vělopolí převažuje zástavba rodinnými domky s výjimkou sídliště Mojská a Svibice, kde se nachází hustá panelová zástavba. V hasebním obvodu jsou tři hraniční přechody, z toho jeden pro nákladní dopravu v Chotěbuzi. V hasebním obvodu je rovněž několik průmyslových podniků např. Těšínská jatka, Těšínská tiskárna, Finidr, Kovona, Dong Hee, PHA a další..

Footer
  • Tísňová linka

  • 112

  • Hasiči

  • 150

  • ZZS

  • 155

  • Policie ČR

  • 158

Icons